Asus NX90JQ-YZ014V
Specifications
Asus NX90JQ-YZ014V
Asus NX90JQ-YZ014V (NX90 Series)
Processor
Intel Core i7-720QM 4c/8t 4 x 1.6 - 2.8 GHz (Intel Core i7)
Graphics adapter
Display
18.40 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel, glossy: yes
Weight
4.4 kg ( = 155.21 oz / 9.7 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
2000 Euro
Price comparison
Average Score: 76.25% - good
Average of 4 scores (from 5 reviews)
Reviews for the Asus NX90JQ-YZ014V
80% Asus NX90JQ
Source: Techreview Source English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 11/10/2010
Rating: Total score: 80% performance: 90%
70% Asus NX90JQ-A1
Source: PC Mag English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 11/08/2010
Rating: Total score: 70%
Foreign Reviews
75% Portable Asus NX90JQ-YZ014V : du gros son
Source: Erenumerique French FR→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 10/22/2010
Rating: Total score: 75%
Wyjątkowy i uzdolniony muzycznie?
Source: PC Lab.pl Turkish PL→EN Archive.org version
Review Type Unknown, online available, Length Unknown, Date: 11/27/2010
80% [Đánh giá] MTXT Asus NX90
Source: Tinh Te VN→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 10/21/2010
Rating: Total score: 80%
Comment
Non demanding games should be playable with these graphics cards.
Intel Core i7: The Intel Core i7 for laptops is based on the LG1156 Core i5/i7 CPU for desktops. The base clock speed of the CPUs is relatively low, but because of a huge Turbo mode, the cores can dynamically overclock to up to 3.2 GHz (920XM). Therefore, the CPU can be as fast as high clocked dual-core CPUs (using single threaded applications) but still offer the advantage of 4 cores. Because of the large TDP of 45 W / 55 W, the CPU is only intended for large laptops.
720QM: The Core i7-720QM is the slowes Core i7 Quad Core in 2009 and clocks between 1.6 and 2.8 GHz (due to the Turbo Mode). Therefore, it combines the advantages of a slow quad core CPU with a fast single core one. Compared to the faster Core i7 mobile CPUs, the 720QM only features 6MB L3 Cache.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Devices with Same Screen Size and/or Weight
Flat, quiet, and efficient – the 18-inch Asus TUF Gaming A18 review
GeForce RTX 5070 Laptop, Hawk Point (Zen 4/4c) R7 260, 18.00", 2.6 kg
GeForce RTX 5070 Laptop, Hawk Point (Zen 4/4c) R7 260, 16.00", 2.213 kg
Slim gamer impresses with RTX 5070 Ti laptop - Asus ROG Zephyrus G16 2025 in review
GeForce RTX 5070 Ti Laptop, Arrow Lake Ultra 9 285H, 16.00", 1.913 kg
RTX 5070 Ti laptop GPU almost as fast as RTX 5080 laptop GPU - Asus ROG Zephyrus G14 2025 review
GeForce RTX 5070 Ti Laptop, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 14.00", 1.576 kg
14 inches with the GeForce RTX 5080 Laptop - Asus ROG Zephyrus G14 2025 review
GeForce RTX 5080 Laptop, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 14.00", 1.58 kg
The RTX 5080 Laptop is optimal for Gaming in WQHD - Asus ROG Strix G16 G615 review
GeForce RTX 5080 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 16.00", 2.606 kg