LG Gram 14Z90N-V.AR53Y
Specifications
LG Gram 14Z90N-V.AR53Y
LG Gram 14Z90N-V.AR53Y (Gram Series)
Processor
Intel Core i5-1035G7 4c/8t 4 x 1.2 - 3.7 GHz, Ice Lake-U
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, 60 Hz
Storage
256 GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 USB 3.1 Gen2, 1 Thunderbolt, 1 HDMI, 1 DisplayPort, Card Reader: microSD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.0
Size
height x width x depth (in mm): 16.8 x 323.4 x 209.8 ( = 0.66 x 12.73 x 8.26 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1000 g ( = 35.27 oz / 2.2 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the LG Gram 14Z90N-V.AR53Y
LG Gram 14Z90N-V. Portátil 14,0" con Intel Core i5-1035G7 y menos de 1 kilogramo (799 €)
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; light weight; decent processor; good price.
Single Review, online available, Very Short, Date: 08/09/2020
Test LG Gram 14 (2020) - nowy laptop, stare problemy
Source: Komputerswiat Turkish PL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 07/21/2020
Comment
Series:
Intel Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU): Integrated graphics card in Intel Ice-Lake G7 SoCs based on the new Gen. 11 architecture with 64 EUs (Execution Units / Shader Cluster). The clock rate depends on the processor model ranging from 300 MHz base to 1050 - 1100 MHz boost. The Ice-Lake chips are produced in the modern 10nm process at Intel produced.
i5-1035G7: Ice Lake based quad core processor for thin and light laptops. Integrated four Sunnycove cores clocked at 1.2 - 3.7 GHz that support Hyperthreading (8 threads). Furthermore, the SoC integrates a relatively fast Iris Plus G7 graphics card  and Wifi 6 / Thunderbolt partly integrated. The chip is manufactured in the modern 10nm process at Intel.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.