Lenovo Ideapad Slim 3 14IIL05-81WD, i5-1035G1
Specifications
Lenovo Ideapad Slim 3 14IIL05-81WD, i5-1035G1 (IdeaPad Slim 3 Series)
Processor
Intel Core i5-1035G1 4c/8t 4 x 1 - 3.6 GHz, Ice Lake-U
Memory
8 GB
, DDR4-2666
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, TN LED, glossy: no, 60 Hz
Storage
256 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: SD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/)
Size
height x width x depth (in mm): 19.9 x 327.1 x 241 ( = 0.78 x 12.88 x 9.49 in)
Battery
Lithium-Ion, 2-cell, Battery runtime (according to manufacturer): 7 h
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet
Weight
1.6 kg ( = 56.44 oz / 3.53 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Ideapad Slim 3 14IIL05-81WD, i5-1035G1
Review Lenovo Ideapad Slim 3i 14IIL05-81WD: Notebook Murah Untuk Kerja Ringan
Source: Pemmzchannel ID→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 04/08/2021
Comment
Intel UHD Graphics G1 (Ice Lake 32 EU): Integrated graphics card in Intel Ice-Lake G1 SoCs based on the new Gen. 11 architecture with 32 of the 64 EUs (Execution Units / Shader Cluster). The clock rate depends on the processor model ranging from 300 MHz base to 1050 - 1100 MHz boost. The Ice-Lake chips are produced in the modern 10nm process at Intel produced.