Lenovo Ideapad C340-14API-81N6005LSP
Specifications
Lenovo Ideapad C340-14API-81N6005LSP (Ideapad C340 Series)
Processor
AMD Ryzen 5 3500U 4c/8t 4 x 2.1 - 3.7 GHz, Picasso-U (Zen+)
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: yes
Storage
512 GB SSD
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: SD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2
Size
height x width x depth (in mm): 18 x 328 x 229 ( = 0.71 x 12.91 x 9.02 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.65 kg ( = 58.2 oz / 3.64 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Ideapad C340-14API-81N6005LSP
Lenovo Ideapad C340-14API (81N6005LSP). Convertible de 14,0" con AMD Ryzen 5 3500U (699 €)
Source: Ofertaman
ES→EN Archive.org version
Positive: Good price; impressive design; decent hardware; nice performance.
Single Review, online available, Very Short, Date: 09/02/2019
Source: Ofertaman
ES→EN Archive.org versionPositive: Good price; impressive design; decent hardware; nice performance.
Comment
AMD Vega 8: Integrated graphics card of the Ryzen APUs based on the Vega architecture with 8 CUs (= 512 shaders) and a clock of up to 1100 MHz.
R5 3500U: Mobile Quad-Core APU using Zen+ cores clocked at 2.1 to 3.7 GHz and a Vega iGPU with 8 CUs running at up to 1200 MHz.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.