Acer Aspire Switch 10-SW5-011-18MX
Specifications
Acer Aspire Switch 10-SW5-011-18MX (Aspire Switch Series)
Processor
Intel Atom Z3745 4c/4t 4 x 1.3 - 1.9 GHz, Bay Trail-T
Memory
2048 MB
Display
10.10 inch 16:9, 1366 x 768 pixel, glossy: yes
Weight
1.1 kg ( = 38.8 oz / 2.43 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 69% - average
Average of 5 scores (from 9 reviews)
Reviews for the Acer Aspire Switch 10-SW5-011-18MX
Acer Aspire Switch 10
Source: Hot Hardware English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 11/13/2014
60% A budget laptop-tablet hybrid
Source: Techradar English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 11/12/2014
Rating: Total score: 60% price: 100% performance: 40% features: 60% workmanship: 40%
80% Acer Aspire Switch 10 review
Source: Stuff TV English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 08/19/2014
Rating: Total score: 80%
60% Acer Aspire Switch 10 review: Affordable Windows 8 tablet and laptop in one device
Source: Tech Advisor English Archive.org version
Rating: Total score: 60% price: 80% performance: 50% features: 60% workmanship: 60%
Foreign Reviews
Acer Aspire Switch 10
Source: Techhive.de German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 08/04/2014
85% Solides Windows Tablet mit Tastatur-Dock
Source: Notebookinfo German DE→EN Archive.org version
60% Acer Aspire Switch 10 : un joli convertible très abordable à l'endurance un peu juste
Source: 01Net French FR→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 06/27/2014
Rating: Total score: 60%
Source: Notebook-Center.ru RU→EN Archive.org version
Source: Hi-Tech Mail RU→EN Archive.org version
Comment
Model:
The 10.1 inch display has a resolution of 1366 by 768 pixels, which might feel a little lacking as other 10 inch displays have better resolutions than this. However, this helps to increase battery life for a prolonged usage. For casual usage, the screen is fine. It only shows weakness when reading small text. The small screen also makes the device light to carry around. The tablet alone only weighs 1.1 kg.
Series: The Acer Aspire Switch Series is a series of portable and hybrid laptops. The design of the laptop models is stylish thanks to their attractive looking aluminium lids. The hinge of the Windows systems allows users to flip, rotate and even detach the screen from the keyboard in a snap. Each model in the Switch Series has different processors ranging from 1.33 GHz Intel Atom Z3745 up to Intel Core i5-6200U processors. There are also different options for the graphic card ranging from Intel HD Graphics up to Intel HD Graphics 5300.
Intel HD Graphics (Bay Trail):
Only some 3D games with very low demands are playable with these cards.
Intel Atom: The Intel Atom series is a 64-Bit (not every model supports 64bit) microprocessor for cheap and small notebooks (so called netbooks), MIDs, or UMPCs. The speciality of the new architecture is the "in order" execution (instead of the usual and faster "out of order" execution). Therefore, the transistor count of the Atom series is much lower and, thus, cheaper to produce. Furthermore, the power consumption is very low. The performance per Megahertz is therfore worse than the old Pentium 3M (1,2 GHz on par with a 1.6 GHz Atom).