Lenovo Yoga 9 14ITL5-82BG009WUS
Specifications
Lenovo Yoga 9 14ITL5-82BG009WUS (Yoga 9 14 Series)
Processor
Intel Core i7-1195G7 4c/8t 4 x 2.9 - 5 GHz, Tiger Lake-UP3
Memory
8 GB
, DDR4-4267
Display
14.00 inch 16:9, 3840 x 2160 pixel 315 PPI, IPS, glossy: yes
Storage
512GB SSD
Connections
1 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 2 Thunderbolt, Audio Connections: 3.5mm, 1 Fingerprint Reader
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.1
Size
height x width x depth (in mm): 16.5 x 320 x 217 ( = 0.65 x 12.6 x 8.54 in)
Battery
60 Wh Lithium-Polymer
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes, 12 Months Warranty
Weight
1.37 kg ( = 48.33 oz / 3.02 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
1900 Euro
Price comparison
Average Score: 80% - good
Average of 2 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 9 14ITL5-82BG009WUS
80% Lenovo Yoga 9i review: This premium 2-in-1 laptop keeps going and going
Source: Good Gear Guide English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 02/03/2022
Rating: Total score: 80%
Source: PC World English Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 02/03/2022
Rating: Total score: 80%
Comment
i7-1195G7: Tiger Lake based quad-core processor for thin and light laptops and fastest UP3 (up to 28 Watt) CPU. Produced on the second-gen 10 nm Intel SuperFin process. Features a base clock from 1.3 GHz (configured at 12 W) up to 2.9 GHz (28 W). The Turbo can reach up to 5 GHz on a single core.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.