Lenovo Yoga 9 14IAP7-82LU007FGE
Specifications
Lenovo Yoga 9 14IAP7-82LU007FGE (Yoga 9 14 Series)
Processor
Intel Core i7-1280P 14c/20t 14 x 1.3 - 4.8 GHz, Alder Lake-P
Memory
16 GB
, DDR5-5200
Display
14.00 inch 16:10, 3840 x 2400 pixel 323 PPI, Capacitive, native pen support, OLED, glossy: yes, 60 Hz
Storage
1TB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 Thunderbolt, USB-C Power Delivery (PD), Audio Connections: IPS 3.5mm, 1 Fingerprint Reader
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 16.5 x 318 x 230 ( = 0.65 x 12.52 x 9.06 in)
Battery
75 Wh Lithium-Polymer
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Camera
Webcam: IR
Primary Camera: 2 MPix
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: 4-cell, Keyboard Light: yes
Weight
1.4 kg ( = 49.38 oz / 3.09 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
2050 Euro
Price comparison
Average Score: 79.5% - good
Average of 2 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 9 14IAP7-82LU007FGE
80% Lenovo Yoga 9 14IAP7 Review: As a convertible laptop, it breaks through all the negativity
Source: The Times of India English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 12/21/2022
Rating: Total score: 80%
79% Lenovo Yoga 9I Review: The 2-In-1 All-Rounder
Source: Think Digit English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 09/24/2022
Rating: Total score: 79% price: 66% performance: 87% workmanship: 83%
Comment
Model:
The display of the Lenovo Yoga 9 14IAP7-82LU007FGE is a 14-inch Full HD IPS touchscreen with a fast refresh rate of 60Hz. The display is bright, clear, and easy to see, even under environmental lighting. The laptop has a stylish design, with a metal frame and a sleek profile. The laptop is also lightweight, making it easy to carry around, even for extended periods. The Lenovo Yoga 9 14IAP7-82LU007FGE can be used in several different modes, including laptop mode, tablet mode, stand mode, and tent mode, making it a versatile choice for users who need a laptop that can adapt to their changing needs.
Hands-on article by Jagadisa Rajarathnam
i7-1280P: The flagship Alder Lake-P CPU featuring 6 performance cores and 8 efficient cores. This i7 is designed for use in ultra-light laptops; its performance cores feature the thread-doubling Hyper-Threading technology for whopping 20 threads in total. The CPU runs at 1.3 GHz to 4.8 GHz and has an "Enterprise" tier vPro feature set. Core i7-1280P has a Base Power of 28 W and the 96 EU Iris Xe iGPU.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.