Lenovo Yoga 510-14ISK-80S700ADGE
Specifications
Lenovo Yoga 510-14ISK-80S700ADGE (Yoga 510 Series)
Processor
Intel Core i5-6200U 2c/4t 2 x 2.3 - 2.8 GHz, Skylake
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, IPS, glossy: yes
Storage
256 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 21 x 336 x 232 ( = 0.83 x 13.23 x 9.13 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.73 kg ( = 61.02 oz / 3.81 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 75% - good
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 510-14ISK-80S700ADGE
75% Lenovo Yoga 510 14″ : notre test & avis du portable 2-en-1
Source: Tablette-tactile.net French FR→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 01/25/2017
Rating: Total score: 75%