Lenovo Yoga 510-14IKB-80VB004PSP
Specifications
Lenovo Yoga 510-14IKB-80VB004PSP (Yoga 510 Series)
Processor
Intel Core i5-7200U 2c/4t 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Kaby Lake
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 112 PPI, TN, glossy: yes
Storage
256 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 21 x 336.4 x 232 ( = 0.83 x 13.24 x 9.13 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.75 kg ( = 61.73 oz / 3.86 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Yoga 510-14IKB-80VB004PSP
Lenovo Yoga 510-14IKB. Convertible 14,0" equilibrado (699 €)
Source: Ofertaman
ES→EN Archive.org version
Positive: Nice design; good price; decent hardware; long battery life. Negative: Plastic case.
Single Review, online available, Short, Date: 07/15/2017
Source: Ofertaman
Comment
AMD Radeon R5 M430: Entry-level graphics card based on a 28nm GPU with DirectX 12 support.
i5-7200U: Kaby-Lake based SoC with two CPU cores clocked at 2.5 to 3.1 GHz, HyperThreading and manufactured with an improved 14nm process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.