Asus Chromebook Flip CM1400FXA-EC0021
Specifications
Asus Chromebook Flip CM1400FXA-EC0021 (Chromebook Flip CM Series)
Processor
AMD 3015Ce 2c/4t 2 x 1.2 - 2.3 GHz, Pollock (Zen)
Graphics adapter
Memory
4 GB
, DDR4
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, Capacitive, IPS, glossy: yes, 60 Hz
Storage
64 GB eMMC Flash, 64 GB
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, 2 DisplayPort, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: microSD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 18.6 x 326.5 x 228.8 ( = 0.73 x 12.85 x 9.01 in)
Battery
, 3-cell
Operating System
Google Chrome OS
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet
Weight
1.65 kg ( = 58.2 oz / 3.64 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Asus Chromebook Flip CM1400FXA-EC0021
Asus Chromebook Flip CM1400FXA-EC0021. Convertible 14,0" con Chrome OS muy económico
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; light weight; low price.
Single Review, online available, Very Short, Date: 03/24/2022
Comment
AMD Vega 3: Integrated graphics card of the Ryzen APUs based on the Vega architecture with 3 CUs (= 192 shaders) and a clock of up to 1200 MHz.
3015Ce: Mobile APU that integrates two Zen cores (with SMT, therefore 4 threads) clocked at 1.2 to 2.3 GHz. The TDP is specified at 6 Watt and therefore the chip can be passively cooled. The integrated Radeon graphics card offers 3 CUs at up to 600 MHz (Radeon RX Vega 3). The single channel memory controller supports only DDR4-1600. The chip is manufactured in 14nm and officially counted to the 3000 series of mobile processors. The 3015Ce is the Chromebook version of the 3015e CPU.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.