Toshiba NB520-108
Specifications
Toshiba NB520-108
Toshiba NB520-108 (NB520 Series)
Processor
Intel Atom N550 2c/4t 2 x 1.5 GHz, Pineview
Memory
1024 MB
, PC3-10600
Display
10.10 inch 16:9, 1024 x 600 pixel, LP101WSA-TLN1, Glare-Type, glossy: yes
Mainboard
Intel NM10
Storage
Toshiba MK2565GSXN, 250 GB
, 5400 rpm
Soundcard
Realtek ALC269 @ Intel NM10 ICH
Connections
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Audio Connections: Line-Out, Mikrofon, Card Reader: SD
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 16.6 x 262 x 190 ( = 0.65 x 10.31 x 7.48 in)
Battery
57 Wh Lithium-Ion, 10.8V 5300mAh
Operating System
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 0.3
Additional features
24 Months Warranty, Mini-Subwoofer, Sleep-and-Music Funktion, USB-Sleep-and-Charge
Weight
1.278 kg ( = 45.08 oz / 2.82 pounds), Power Supply: 166 g ( = 5.86 oz / 0.37 pounds)
Price
349 Euro
Price comparison
Average Score: 78.55% - good
Average of 11 scores (from 12 reviews)
Reviews for the Toshiba NB520-108
84% Review Toshiba NB520-108 Netbook | Notebookcheck
70% Toshiba NB520-108 review
Source: Techradar English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 05/05/2011
Rating: Total score: 70%
80% Toshiba - NB520 review
Source: IT Reviews English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 04/07/2011
Rating: Total score: 80%
80% Toshiba NB520 Review
Source: Trusted Reviews English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 03/10/2011
Rating: Total score: 80% price: 80% performance: 60% features: 60% mobility: 80% ergonomy: 90%
80% Toshiba NB520: Sounds Great and Performs Well
Source: Tech2.in.com English Archive.org version
Rating: Total score: 80%
Toshiba NB500, NB520 and NB550D Netbook Preview
Comparison, online available, Short, Date: 02/17/2011
Foreign Reviews
92% Netbooks im Aufwind?
Source: SFT - 9/11 German
Comparison, , Length Unknown, Date: 08/01/2011
Rating: Total score: 92%
79% Toshiba NB520-108 im Test
Source: PC Welt German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 04/20/2011
70% Toshiba NB520-108
Source: Notebookjournal German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 03/22/2011
Rating: Total score: 70% features: 30% display: 30% mobility: 50% workmanship: 70% ergonomy: 30%
85% Test Toshiba NB520-108 Netbook
Source: Notebookcheck German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 02/27/2011
80% Recensione Toshiba NB520
Source: Techno Zoom Italian IT→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 02/19/2011
Rating: Total score: 80% price: 90% performance: 80% mobility: 80% workmanship: 80%
Test : Toshiba NB520 Harman Kardon
Source: Blogeee French FR→EN Archive.org version
Leistung, Akkulaufzeit und Klangqualität gut
64% Обзор "мобильного звукового агрегата" Toshiba Mini NB520
Source: Retera RU→EN Archive.org version
Rating: Total score: 64% performance: 21% display: 42% mobility: 96% emissions: 70%
Comment
Intel Atom: The Intel Atom series is a 64-Bit (not every model supports 64bit) microprocessor for cheap and small notebooks (so called netbooks), MIDs, or UMPCs. The speciality of the new architecture is the "in order" execution (instead of the usual and faster "out of order" execution). Therefore, the transistor count of the Atom series is much lower and, thus, cheaper to produce. Furthermore, the power consumption is very low. The performance per Megahertz is therfore worse than the old Pentium 3M (1,2 GHz on par with a 1.6 GHz Atom).
N550: Dual core Atom with a TDP of only 8.5 Watt. Because of the slow clock speed of 1.5 GHz it may be sometimes even slower than a N465 Atom CPU.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.