Sony Vaio SV-E14A1S1EW
Specifications
Sony Vaio SV-E14A1S1EW
Sony Vaio SV-E14A1S1EW (Vaio SV-E Series)
Processor
Intel Core i3-2350M 2c/4t 2 x 2.3 GHz, Sandy Bridge
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1366 x 768 pixel, glossy: yes
Operating System
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Weight
2.3 kg ( = 81.13 oz / 5.07 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Sony Vaio SV-E14A1S1EW
Sony VAIO E14A1S1EW – extravagantní
Source: Notebook.cz CZ→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 06/21/2012
Comment
Series:
Sony’s SV-E series was introduced in Q3 2012 as a replacement for the VPC-E budget series. It consists of notebooks from 11.6 to 17.3 inch with a price range from 800 Euro to 1000 Euro depending on the configuration. The 800 euro entry level model houses a Sandy bridge processor and an on-board graphic Intel HD3000. The more expensive 1000 euro model uses a Sandy Bridge quad-core processor and mid-range AMD Radeon graphics.
AMD Radeon HD 7670M: Renamed Radeon HD 6650M and therefore still produced in 40nm.
2350M:
Dual-core processor based on the Sandy Bridge architecture with an integrated graphics card and dual-channel DDR3 memory controller. The CPU is clocked at 2.3 GHz and features the Turbo Boost 2.0 only for the graphics card.