Sony Vaio SV-E14A16FG
Specifications
Sony Vaio SV-E14A16FG
Sony Vaio SV-E14A16FG (Vaio SV-E Series)
Processor
Intel Core i7-3612QM 4c/8t 4 x 2.1 - 3.1 GHz (Intel Core i7)
Graphics adapter
Display
14.00 inch 16:9, 1600 x 900 pixel, glossy: yes
Weight
2.2 kg ( = 77.6 oz / 4.85 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
1500 Euro
Price comparison
Average Score: 70% - average
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Sony Vaio SV-E14A16FG
70% Sony VAIO E Series 14P (SVE14A16FG) 14in notebook
Source: Good Gear Guide English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 07/16/2012
Rating: Total score: 70%
Comment
Series:
Sony’s SV-E series was introduced in Q3 2012 as a replacement for the VPC-E budget series. It consists of notebooks from 11.6 to 17.3 inch with a price range from 800 Euro to 1000 Euro depending on the configuration. The 800 euro entry level model houses a Sandy bridge processor and an on-board graphic Intel HD3000. The more expensive 1000 euro model uses a Sandy Bridge quad-core processor and mid-range AMD Radeon graphics.
AMD Radeon HD 7670M: Renamed Radeon HD 6650M and therefore still produced in 40nm.
Intel Core i7: The Intel Core i7 for laptops is based on the LG1156 Core i5/i7 CPU for desktops. The base clock speed of the CPUs is relatively low, but because of a huge Turbo mode, the cores can dynamically overclock to up to 3.2 GHz (920XM). Therefore, the CPU can be as fast as high clocked dual-core CPUs (using single threaded applications) but still offer the advantage of 4 cores. Because of the large TDP of 45 W / 55 W, the CPU is only intended for large laptops.
3612QM: An Ivy Bridge-based quad-core processor clocked at 2.1 GHz with Turbo Boost support up to 3.1 GHz. Offers an integrated HD Graphics 4000 GPU running at 650-1100 MHz on a dual channel DDR3 memory controller. The speciality of the i7-3612QM is the low TDP of 35 Watt compared to 45 Watt of the other Ivy Bridge quad core CPUs (e.g. 3610QM).» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.