Sony Vaio SV-E14A15FNB
Specifications
Sony Vaio SV-E14A15FNB
Sony Vaio SV-E14A15FNB (Vaio SV-E Series)
Processor
Intel Core i5-2450M 2c/4t 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Sandy Bridge
Graphics adapter
Display
14.00 inch 16:9, 1600 x 900 pixel
Weight
2.3 kg ( = 81.13 oz / 5.07 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 84.25% - good
Average of 4 scores (from 4 reviews)
Reviews for the Sony Vaio SV-E14A15FNB
75% Sony VAIO SVE14A15FNB Review
Source: Tech2.in.com English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 06/27/2012
Rating: Total score: 75%
Foreign Reviews
80% Đánh giá Sony Vaio E 2012 bản 14 inch
Source: Sohoa VN Express VN→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 07/09/2012
Rating: Total score: 80% display: 70% mobility: 70% ergonomy: 90%
Source: Notegear KO→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 06/18/2012
Rating: Total score: 91%
Single Review, online available, Long, Date: 06/05/2012
Rating: Total score: 91%
Comment
Series:
Sony’s SV-E series was introduced in Q3 2012 as a replacement for the VPC-E budget series. It consists of notebooks from 11.6 to 17.3 inch with a price range from 800 Euro to 1000 Euro depending on the configuration. The 800 euro entry level model houses a Sandy bridge processor and an on-board graphic Intel HD3000. The more expensive 1000 euro model uses a Sandy Bridge quad-core processor and mid-range AMD Radeon graphics.
AMD Radeon HD 7670M: Renamed Radeon HD 6650M and therefore still produced in 40nm.
2450M: Dual-core processor based on the Sandy Bridge architecture with an integrated graphics card and dual-channel DDR3 memory controller. The CPU is clocked at 2.5 GHz (Turbo Boost 2.8-3.1 GHz) and the GPU at 650 (1300 MHz Turbo).» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.