Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IHU5-82NH002QGE
Specifications
Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IHU5-82NH002QGE (Yoga Slim 7 Pro 14 Series)
Processor
Intel Core i7-11370H 4c/8t 4 x 3.3 - 4.8 GHz, Tiger Lake-H35
Graphics adapter
NVIDIA GeForce MX450 - 2048 MB VRAM, GDDR6
Memory
16 GB
, DDR4-4266
Display
14.00 inch 16:10, 2880 x 1800 pixel 243 PPI, OLED, glossy: yes, 90 Hz
Storage
1TB SSD
Connections
1 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 2 Thunderbolt, Audio Connections: 3.5mm
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.1
Size
height x width x depth (in mm): 17.9 x 312.4 x 221.4 ( = 0.7 x 12.3 x 8.72 in)
Battery
61 Wh Lithium-Polymer
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p IR
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes, 24 Months Warranty
Weight
1.38 kg ( = 48.68 oz / 3.04 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
1600 Euro
Price comparison
Average Score: 80% - good
Average of 1 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IHU5-82NH002QGE
REVIEW | Lenovo Yoga Slim 7i Pro laptop
Source: News Bytes English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 04/30/2022
Rating: performance: 100% display: 60% mobility: 60% workmanship: 80%
Foreign Reviews
80% Lenovo Yoga Slim 7i Pro Recensione: Un Ultrabook Versatile E Silenzioso
Source: Everyeye.it Italian IT→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 04/02/2022
Rating: Total score: 80%
Comment
i7-11370H: Tiger Lake (H35 series) based high end quad-core SoC for thin and light gaming laptops and workstations. The four CPU cores clock with 3 - 3.3 GHz base clock (28 - 35 W TDP) and up to 4.8 GHz Boost clock. The integrated G7 Iris Xe GPU offers 96 cores at 400 - 1350 MHz.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.