Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB
Specifications
Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB (Yoga 530 Series)
Processor
AMD Ryzen 3 2200U 2c/4t 2 x 2.5 - 3.4 GHz, Zen
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: yes
Storage
128 GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 17.6 x 328 x 229 ( = 0.69 x 12.91 x 9.02 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Additional features
Keyboard Light: yes
Weight
1.7 kg ( = 59.97 oz / 3.75 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 89% - very good
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB
89% Lenovo Yoga 530 – wiele atutów i bardzo mało wad (recenzja)
Source: Tabletowo Turkish PL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 12/04/2018
Rating: Total score: 89% performance: 90% display: 85% mobility: 80% workmanship: 95%
Comment
AMD Vega 3: Integrated graphics card of the Ryzen APUs based on the Vega architecture with 3 CUs (= 192 shaders) and a clock of up to 1200 MHz.
R3 2200U: Mobile APU that integrates two Zen cores (with SMT, therefore 4 threads) clocked at 2.5 to 3.4 GHz. The TDP is configurable between 12 to 25 Watt (15 W nominal) and the integrated Radeon RX Vega 3 is clocked at up to 1000 MHz. » Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.