Lenovo Yoga 510-14ISK-80S7005JRK
Specifications
Lenovo Yoga 510-14ISK-80S7005JRK (Yoga 510 Series)
Processor
Intel Core i3-6100U 2c/4t 2 x 2.3 GHz, Skylake
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, IPS, glossy: yes
Storage
128 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 22 x 340 x 235 ( = 0.87 x 13.39 x 9.25 in)
Battery
4100 mAh
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.8 kg ( = 63.49 oz / 3.97 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Yoga 510-14ISK-80S7005JRK
Lenovo Yoga 510-14Isk – Белоснежная Трансформация
Source: Notebook-Center.ru RU→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 12/29/2017
Comment
Intel HD Graphics 520: Integrated GPU (GT2) with 24 EUs found on some Skylake CPU models (15 W ULV series).
Google LogoAdd as a preferred source on Google
Mail Logo
Devices with the same GPU
HP Spectre x360 13-4150nb
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.45 kg
HP Spectre x360 13-4100nw
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.45 kg