Lenovo ThinkBook 16p G5 IRX 21N50011GE
Specifications
Processor
Graphics adapter
Memory
32 GB
, DDR5-5600, 2x SO-DIMM, Dual Channel
Display
16.00 inch 16:10, 3200 x 2000 pixel 236 PPI, MNG007ZA1-2 , IPS LCD, glossy: no, 165 Hz
Mainboard
Intel HM770 (Raptor Lake-S PCH)
Storage
SK Hynix HFS001TEJ9X115N, 1024 GB
, M.2 2280, PCIe NVMe 4.0, 865 GB free
Soundcard
Realtek ALC3306
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 USB 3.1 Gen2, 2 USB4 40 Gbps, 2 Thunderbolt, USB-C Power Delivery (PD), 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 Kensington Lock, Audio Connections: 3.5mm Audio, Card Reader: SD card, 1 Fingerprint Reader, Brightness Sensor
Networking
Intel Wi-Fi 6E AX211 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/ Wi-Fi 6E 6 GHz), Bluetooth 5.3
Size
height x width x depth (in mm): 23.1 x 354.6 x 258.2 ( = 0.91 x 13.96 x 10.17 in)
Battery
80 Wh Lithium-Polymer
Operating System
Microsoft Windows 11 Pro
Camera
Webcam: 1080p w/IR & PrivacyShutter
Additional features
Speakers: Quad speakers, 4x 2 W, Keyboard: 6 row Chiclet full size w/numpad, 1.5mm travel, , Keyboard Light: yes, 300 W Slim tip charger, Lenovo Magic Bay Light, Lenovo Vantage, Lenovo Smart Meeting, Lenovo Now, Lenovo Hotkeys, McAfee, 12 Months Warranty
Weight
2.228 kg ( = 78.59 oz / 4.91 pounds), Power Supply: 882 g ( = 31.11 oz / 1.94 pounds)
Price
2120 Euro
Price comparison
Average Score: 85.1% - good
Average of 1 scores (from 3 reviews)
Reviews for the Lenovo ThinkBook 16p G5 IRX 21N50011GE
How to open Lenovo ThinkBook 16p Gen 5 (16") - disassembly and upgrade options
Source: Laptop Media English
Support, online available, Short, Date: 09/09/2024
Lenovo ThinkBook 16p Gen 5 (16) review – Nearly Perfect for Work, Play, and Creation
Source: Laptop Media English
The Lenovo ThinkBook 16p Gen 5 (16″) is almost a perfect device for office usage, content creation, or even gaming. The big cooling has no problems dealing with the Core i9-14900HX and the RTX 4060 during long heavy stress. The CPU can maintain a 3.06 GHz / 2.55 GHz P and E-core clock and the GPU boosts to 2640 MHz which is a great result. That’s why this laptop always feels fast no matter the task. The comfort under load is adequate. The keyboard doesn’t get hot and the fans aren’t as loud as a vacuum cleaner. The bottom panel can be easily opened. This gives you access to the two SODIMMs and the pair of Gen 4 NVMe slots. The Wi-Fi card is also replaceable.
Single Review, online available, Very Long, Date: 09/09/2024
Foreign Reviews
联想 ThinkBook 16p 第 5 代(16)评测–近乎完美的工作、娱乐和创作体验
Source: Laptopmedia CN zh-CN→EN
Comment
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU: High-end graphics card for laptops based on the Ada Lovelace architecture. Offers 8 GB GDDR6 (128 Bit) and is configurable with a TGP of 35 - 115W (+ Dynamic Boost).
i9-14900HX: High-end mobile hybrid processor based on the Raptor Lake architecture with 24 cores and 32 threads. Clocks at a maximum of 5.8 GHz (P cores).» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Google Logo Add as a preferred
source on Google
Current Prices
Devices from a different Manufacturer and/or with a different CPU
MSI Thin A15 B7VF
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Rembrandt (Zen 3+) R7 7735HS
Asus VivoBook Pro 15 OLED N6506, Ultra 5 125H
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 5 125H
Dell Inspiron 16 Plus 7640
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H
Devices with the same GPU
Lenovo Yoga Pro 7 14IMH9, Ultra 9 185H RTX 4060
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 14.50", 1.59 kg