Lenovo Ideapad 720S-13IKB
Specifications
Lenovo Ideapad 720S-13IKB
Lenovo Ideapad 720S-13IKB (IdeaPad 720 Series)
Processor
Intel Core i5-8250U 4c/8t 4 x 1.6 - 3.4 GHz, Kaby Lake Refresh
Graphics adapter
Memory
8 GB
, single channel
Display
13.30 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 166 PPI, LG Philips LGD04EF, IPS, glossy: no
Mainboard
Intel Kaby Lake-U iHDCP 2.2 Premium PCH
Storage
Samsung PM961 MZVLW256HEHP, 256 GB
, 200 GB free
Soundcard
Intel Kaby Lake-U/Y PCH - High Definition Audio
Connections
Networking
Intel Dual Band Wireless-AC 3165 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 13.6 x 306 x 214 ( = 0.54 x 12.05 x 8.43 in)
Battery
46 Wh Lithium-Polymer, 4 cells, Battery runtime (according to manufacturer): 8 h
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: 720p, 1MP
Additional features
Speakers: stereo, Keyboard: chiclet, Keyboard Light: yes, 24 Months Warranty
Weight
1.1 kg ( = 38.8 oz / 2.43 pounds), Power Supply: 170 g ( = 6 oz / 0.37 pounds)
Price
999 Euro
Price comparison
Average Score: 82.6% - good
Average of 2 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Lenovo Ideapad 720S-13IKB
85.2% Lenovo Ideapad 720S-13IKB (i5-8250U, UHD 620) Laptop Review | Notebookcheck
Ultra-mobile office performance. Lenovo calls the new IdeaPad 720s an "extremely high-performance and stylish power package." Even though we would not quite call it that, the performance is still impressive for a notebook that is only 13 mm (~0.51 in) thin. We found out in our test report what exactly you can expect from the 720s in its various configurations.
80% Đánh giá Lenovo IdeaPad 720S: Bản nâng cấp hoàn hảo của IdeaPad 710S
Source: The Gioididong VN→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 12/24/2017
Rating: Total score: 80%
Đánh giá Lenovo IdeaPad 720S 13IKB: mỏng nhẹ, viền mảnh, nhiều tính năng hiện đại
Source: XT Mobile VN→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 03/16/2018
Comment
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i5-8250U: Kaby-Lake-Refresh based low power quad-core processor. The four cores are clocked between 1.6 and 3.4 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading. The integrated GPU is clocked between 300 and 1,100 MHz. The SoC is manufactured in a 14nm+ FinFET process. » Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.