Asus N55SF-S1050V
Specifications
Asus N55SF-S1050V
Asus N55SF-S1050V (N55 Series)
Processor
Intel Core i7-2630QM 4c/8t 4 x 2 - 2.9 GHz (Intel Core i7)
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
15.60 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel, glossy: yes
Operating System
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Weight
2.7 kg ( = 95.24 oz / 5.95 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
900 Euro
Price comparison
Average Score: 86.67% - good
Average of 3 scores (from 5 reviews)
Reviews for the Asus N55SF-S1050V
100% Asus N55SF-S1050V
Source: Digital Versus English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 03/30/2012
Rating: Total score: 100%
Foreign Reviews
80% ASUS N55SF
Source: MuyComputer Spanish ES→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 09/13/2011
Rating: Total score: 80%
80% Asus N55SF-S1050V
Source: 01Net French FR→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 08/22/2011
Rating: Total score: 80%
Asus N55SF
Source: Dinside NO→EN Archive.org version
Asus N55SF
Source: Itsvet HR→EN Archive.org version
The manufacturer decided for Sandy Bridge configuration using HM65 Express chipset in combination with great 2GHz Core 2630QM i7 processor or 2.9GHz in Turbo mode. It is a four-core processor with eight threads, providing good performance. The rest of the configuration makes 6GB of DDR3 memory (upgradeable to 8GB), SATA 640GB hard drive and a separate NVIDIA GeForce GT 555M graphics card with 2GB of dedicated memory. Something like this is enough for some of the newer games as well as demanding multimedia. As power supply is concerned, a 6-cell 5200mAh battery provides approximately 3.5hrs of average use. There are also Wireless 802.11b/g/n and Bluetooth 3.0, so the whole configuration meets all current standards. Although there is no eSATA connection for example, an USB Charger + variant allow much faster recharging of peripherals via USB port. The package also comes with carrying case and a good optical mouse. Overall, this laptop deserves high marks and a warm recommendation to anyone looking for a powerful portable computer that will easily handle the demanding tasks.
Comment
NVIDIA GeForce GT 555M:
Intel Core i7: The Intel Core i7 for laptops is based on the LG1156 Core i5/i7 CPU for desktops. The base clock speed of the CPUs is relatively low, but because of a huge Turbo mode, the cores can dynamically overclock to up to 3.2 GHz (920XM). Therefore, the CPU can be as fast as high clocked dual-core CPUs (using single threaded applications) but still offer the advantage of 4 cores. Because of the large TDP of 45 W / 55 W, the CPU is only intended for large laptops.