Acer Swift X SFX14-41G-R2DS
Specifications
Acer Swift X SFX14-41G-R2DS
Acer Swift X SFX14-41G-R2DS (Swift X SFX14 Series)
Processor
AMD Ryzen 7 5700U 8c/16t 8 x 1.8 - 4.3 GHz, Lucienne-U (Zen 2)
Graphics adapter
NVIDIA GeForce GTX 1650 Mobile - 4 GB VRAM, GDDR6
Memory
16 GB
, DDR4
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, IPS, glossy: no, 60 Hz
Storage
512GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, 1 Fingerprint Reader, USB-C
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 18.89 x 322.8 x 212.2 ( = 0.74 x 12.71 x 8.35 in)
Battery
58.7 Wh, 3815 mAh Lithium-Ion, 4-cell
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes
Weight
1.5 kg ( = 52.91 oz / 3.31 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 85.5% - good
Average of 2 scores (from 5 reviews)
Reviews for the Acer Swift X SFX14-41G-R2DS
Acer Swift X Review: The edge of Ultrabook gaming with caveats
Source: On MSFT English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 06/27/2022
85% Acer Swift X 14 SFX14-41G review (performance ultrabook, AMD Ryzen + RTX)
Source: Ultrabook Review English Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 10/08/2021
Rating: Total score: 85%
Foreign Reviews
86% Acer Swift X 14
Source: PC Guia Portuegese PT→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 10/31/2021
Rating: Total score: 86% price: 80%
Recenze notebooku Acer Swift X. Nenápadný crossover se vzhledem kanceláře a duší hráče
Source: Zive CZ→EN Archive.org version
Positive: Slim size; light weight; powerful hardware; nice performance; high mobility.
Single Review, online available, Short, Date: 10/13/2021
Acer Swift X (SFX14-41G-R2DS) review: ultra portabil cu GPU dedicat
Source: Go4it.ro →EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 06/10/2021
Comment
R7 5700U: A laptop-grade APU featuring eight SMT-enabled Zen 2 cores running at 1.8 GHz to 4.3 GHz and a Vega series graphics adapter with 8 CUs clocked at up to 1,900 MHz.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.