Acer Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT
Specifications
Processor
Intel Core i3-N305 8c/8t, 8 x 3.8 GHz Intel Gracemont E-Core, Alder Lake-N
Memory
8 GB
, DDR5
Display
14.00 inch 16:10, 1920 x 1200 pixel 162 PPI, Capacitive, IPS, glossy: yes, 60 Hz
Storage
M.2 PCIe
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 USB 3.1 Gen2, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 18.9 x 319.8 x 227.9 ( = 0.74 x 12.59 x 8.97 in)
Battery
40 Wh Lithium-Ion, 3-cell
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet
Weight
1.54 kg ( = 54.32 oz / 3.4 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
560 Euro
Price comparison
Average Score: 98% - very good
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Acer Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT
98% Acer Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT-37NV: Pros & Cons
Source: PCR English
Single Review, online available, Medium, Date: 09/20/2023
Rating: Total score: 98% price: 100% performance: 100% workmanship: 100%
Comment
i3-N305: Alder Lake-N based mobile CPU with 8 efficient cores (Gracemont) with up to 3.8 GHz. The TDP is specified at 15 Watt.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.