Toshiba NB550D-10G
Specifications
Toshiba NB550D-10G
Toshiba NB550D-10G (NB550D Series)
Processor
AMD C-50 2c/2t 2 x 1 GHz, Ontario
Graphics adapter
Display
10.10 inch 16:10, 1024 x 600 pixel, glossy: yes
Weight
1.3 kg ( = 45.86 oz / 2.87 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
400 Euro
Price comparison
Average Score: 82.5% - good
Average of 4 scores (from 6 reviews)
Reviews for the Toshiba NB550D-10G
80% Toshiba NB550D-10G review
Source: Tech Advisor English Archive.org version
The application of AMD’s new chipset energizes this otherwise conventional 10in netbook. For anyone looking for a relatively affordable 10in laptop with low-resolution screen that can run Windows subjectively decently fast, the Toshiba NB550D-10G would be our choice over an Intel Atom offering. Sadly, Toshiba may have recognised the writing on the wall for netbooks in the face of demand for the iPad, and seems to be running down stocks of this particular model. Look out for the similarly specified Toshiba NB550D-109 which looks to be more plentiful, a black and brown-finished model that lists the same hardware specification.
Single Review, online available, Short, Date: 06/14/2011
Rating: Total score: 80% price: 70% features: 80% workmanship: 70%
80% Toshiba NB550D-10G review
80% Toshiba NB550D review
Source: Trusted Reviews English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 04/26/2011
Rating: Total score: 80% price: 80% performance: 70% features: 70% mobility: 70% ergonomy: 90%
90% Toshiba NB550D review
Source: Techradar English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 04/01/2011
Rating: Total score: 90%