Lenovo Yoga 710-14IKB-80V40031SP
Specifications
Lenovo Yoga 710-14IKB-80V40031SP (Yoga 710 Series)
Processor
Intel Core i7-7500U 2c/4t 2 x 2.7 - 3.5 GHz, Kaby Lake
Graphics adapter
Memory
8 GB
, DDR4
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, LED, glossy: yes
Storage
256GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: SD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 223 x x 322 ( = 8.78 x 0 x 12.68 in)
Battery
, 4 Cell
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.6 kg ( = 56.44 oz / 3.53 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
17 Euro
Price comparison
Reviews for the Lenovo Yoga 710-14IKB-80V40031SP
Lenovo Yoga 710-14IKB. Convertible 14,0" potente (899 €)
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Powerful hardware; high gaming performance; solid workmanship; good price.
Single Review, online available, Short, Date: 12/18/2016
Comment
i7-7500U: Kaby-Lake based SoC with two CPU cores clocked at 2.7 to 3.5 GHz, HyperThreading and manufactured with an improved 14nm process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.