Lenovo Yoga 520-14IKB 80X80097GE
Specifications
Lenovo Yoga 520-14IKB 80X80097GE (Yoga 520 Series)
Processor
Intel Core i5-7200U 2c/4t 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Kaby Lake
Graphics adapter
Memory
8 GB
, DDR4, up to 16GB
Display
14.10 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 156 PPI, Capacitive, IPS, glossy: yes
Storage
Up to 128GB PCIe SSD + 1TB SATA HDD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: SD, 1 Fingerprint Reader, USB Type-C, RJ45
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 19.9 x 328 x 229 ( = 0.78 x 12.91 x 9.02 in)
Battery
, Battery runtime (according to manufacturer): 10 h
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Harman Audio, Stereo, Keyboard: Chicklet
Weight
1.8 kg ( = 63.49 oz / 3.97 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
800 Euro
Price comparison
Average Score: 67% - average
Average of 2 scores (from 5 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 520-14IKB 80X80097GE
Lenovo Yoga 520 review: Versatile laptop for its price tag
Source: The Indian Express English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 10/03/2017
Foreign Reviews
Lenovo Yoga 520
Source: Chip.de German DE→EN Archive.org version
Positive: Good price; compact size; decent hardware; nice display; premium design.
Single Review, online available, Medium, Date: 02/28/2017
Lenovo Yoga 520-14IKB. Convertible 14,0" interesante (559 €)
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Cpmpact size; good price; decent hardware; nice performance.
Single Review, online available, Very Short, Date: 09/16/2018
67% Test: Lenovo Yoga 520-14IKB
Source: Lyd og Billede DA→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 06/11/2018
Rating: Total score: 67%
Source: Ljud och Bild SV→EN Archive.org version
Rating: Total score: 67%
Comment
i5-7200U: Kaby-Lake based SoC with two CPU cores clocked at 2.5 to 3.1 GHz, HyperThreading and manufactured with an improved 14nm process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.