Lenovo E31-70 80KX015RGE
Specifications
Lenovo E31-70 80KX015RGE
Lenovo E31-70 80KX015RGE (E31 Series)
Processor
Intel Core i3-5005U 2c/4t 2 x 2 GHz, Broadwell, Dual-Core, 15 W TDP
Graphics adapter
Intel HD Graphics 5500, Core: 850 MHz, 10.18.14.4264
Memory
4 GB
, DDR3-1600, Single-Channel
Display
13.30 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 118 PPI, InfoVision M133NWN1 R4, TN
Mainboard
Intel Broadwell-U PCH-LP (Baseline)
Storage
Seagate ST500LM000 Solid State Hybrid Drive, 500 GB
, 5400 rpm, 8 GB Cache, 5400 RPM, 425 GB free
Soundcard
Intel Broadwell PCH-LP - High Definition Audio Controller
Connections
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 21.5 x 320 x 230 ( = 0.85 x 12.6 x 9.06 in)
Battery
35 Wh Lithium-Ion, Two cells
Operating System
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
Webcam: 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: no, 12 Months Warranty
Weight
1.584 kg ( = 55.87 oz / 3.49 pounds), Power Supply: 292 g ( = 10.3 oz / 0.64 pounds)
Price
470 Euro
Price comparison
Average Score: 76% - good
Average of 2 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo E31-70 80KX015RGE
78% Lenovo E31-70 Notebook Review | Notebookcheck
74% Viel Leistung für wenig Geld
Source: Chip.de German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 06/27/2016
Comment
Intel HD Graphics 5500: Integrated graphics card (GT2) in the Core processors of the Broadwell U-series (15 W TDP).