HP Folio 13-B0N00AA
Specifications
HP Folio 13-B0N00AA
HP Folio 13-B0N00AA (Folio 13 Series)
Processor
Intel Core i5-2467M 2c/4t 2 x 1.6 - 2.3 GHz, Sandy Bridge
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
13.00 inch 16:9, 1366 x 768 pixel
Operating System
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Weight
1.5 kg ( = 52.91 oz / 3.31 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 90% - very good
Average of 1 scores (from 3 reviews)
Reviews for the HP Folio 13-B0N00AA
90% HP Folio 13
Source: PCM Dutch NL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 03/14/2012
Rating: Total score: 90%
HP Folio 13 - se silnou baterií
Source: Notebook.cz CZ→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 02/09/2012
Ревю на първия ултрабук от HP–Folio 13
Source: PC Store BU→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 03/26/2012
Comment
Series:
HP Folio 13 is part of the first generation ultrabooks and was slightly late in the market. For a 13 inch ultrabook, it pretty much comes with a complete basic package for anyone be it small business or normal users. Now, it is not as thin or slim as many other ultrabooks in the similar size range, especially the 13-inch MacBook Air. It is slightly thicker and heavier than the rest, but nothing that is too unbearable for a traveller. Design wise, it is not the most stylish ultrabook one can have but is presentable.
Only some 3D games with very low demands are playable with these cards.
2467M: Power saving ULV processor clocked at 1.6-2.3 GHz due to Turbo boost. Offers an integrated HD 3000 clocked at slow 350 / 1150 MHz and a DDR3-1333 memory controller.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.