Acer Swift X SFX14-42G-R607
Specifications
Acer Swift X SFX14-42G-R607 (Swift X SFX14 Series)
Processor
AMD Ryzen 7 5825U 8c/16t 8 x 2 - 4.5 GHz, Barcelo-U (Zen 3)
Graphics adapter
NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU - 4 GB VRAM, Core: 1035 MHz, 40 W TDP, GDDR6
Memory
16 GB
, DDR4
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, LED, 60 Hz
Storage
512GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 USB 3.1 Gen2, USB-C Power Delivery (PD), 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, 1 Fingerprint Reader
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 17.8 x 322.8 x 212.1 ( = 0.7 x 12.71 x 8.35 in)
Battery
Lithium-Ion, 4-cell, Battery runtime (according to manufacturer): 9 h
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes
Weight
1.39 kg ( = 49.03 oz / 3.06 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
1100 Euro
Price comparison
Average Score:
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Acer Swift X SFX14-42G-R607
Acer Swift X SFX14-42G-R607 Review
Source: Digit week
Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 11/24/2022
Rating: Total score: 85%
Source: Digit week
Rating: Total score: 85%
Comment
R7 5825U: Zen 3-based octa-core APU for thin and light laptops running at 2 GHz to 4.5 GHz and featuring the Vega 8 iGPU (8 CUs clocked at up to 2,000 MHz).» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.