Sony Vaio SV-Z1311Z9EX
Specifications
Sony Vaio SV-Z1311Z9EX
Sony Vaio SV-Z1311Z9EX (Vaio SV-Z Series)
Processor
Intel Core i7-3612QM 4c/8t 4 x 2.1 - 3.1 GHz (Intel Core i7)
Graphics adapter
Intel HD Graphics 4000 - shared MB VRAM, Core: 350 MHz, RAM: 798 MHz, 8.961.1.0
Memory
8 GB
, DDR3 SDRAM; 2x 4 GB
Display
13.10 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel, MS_0025, LCD LED, glossy: no
Mainboard
Intel HM77 (Panther Point)
Storage
Samsung MZRPC256HADR-000SO, 256 GB
, Raid 0 of two MZRPC256HADR-000S0
Soundcard
Realtek ALC275
Connections
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 16.65 x 330 x 210 ( = 0.66 x 12.99 x 8.27 in)
Battery
45 Wh Lithium-Ion, 11.1 V; 4000 mAh
Operating System
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
Webcam: 1.31 MP; HD-Webkamera mit "Exmor for PC" Technologie
Additional features
Weight
1.18 kg ( = 41.62 oz / 2.6 pounds), Power Supply: 280 g ( = 9.88 oz / 0.62 pounds)
Price
2500 Euro
Price comparison
Average Score: 86% - good
Average of 2 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Sony Vaio SV-Z1311Z9EX
85% Review Sony Vaio SV-Z1311Z9EX Notebook | Notebookcheck
87% Ultimative Leistung im Karbon-Subnotebook
Source: Notebookinfo German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 09/11/2012
Rating: Total score: 87% performance: 100% display: 80% mobility: 90% ergonomy: 80% emissions: 75%
Comment
Non demanding games should be playable with these graphics cards.
Intel Core i7: The Intel Core i7 for laptops is based on the LG1156 Core i5/i7 CPU for desktops. The base clock speed of the CPUs is relatively low, but because of a huge Turbo mode, the cores can dynamically overclock to up to 3.2 GHz (920XM). Therefore, the CPU can be as fast as high clocked dual-core CPUs (using single threaded applications) but still offer the advantage of 4 cores. Because of the large TDP of 45 W / 55 W, the CPU is only intended for large laptops.
3612QM: An Ivy Bridge-based quad-core processor clocked at 2.1 GHz with Turbo Boost support up to 3.1 GHz. Offers an integrated HD Graphics 4000 GPU running at 650-1100 MHz on a dual channel DDR3 memory controller. The speciality of the i7-3612QM is the low TDP of 35 Watt compared to 45 Watt of the other Ivy Bridge quad core CPUs (e.g. 3610QM).» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.