Lenovo Yoga 530-14IKB-81EK00G9MH
Specifications
Lenovo Yoga 530-14IKB-81EK00G9MH (Yoga 530 Series)
Processor
Intel Core i7-8550U 4c/8t 4 x 1.8 - 4 GHz, Kaby Lake Refresh
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: yes
Storage
256 GB SSD
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined, Sensors: Fingerprint reader
Size
height x width x depth (in mm): 17.6 x 328 x 229 ( = 0.69 x 12.91 x 9.02 in)
Battery
45 Wh
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Additional features
Keyboard Light: yes
Weight
1.7 kg ( = 59.97 oz / 3.75 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 80% - good
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 530-14IKB-81EK00G9MH
80% Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK00G9MH) Review
Source: Tweakers Dutch NL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 08/31/2018
Rating: Total score: 80%
Comment
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i5-8550U: Kaby-Lake-Refresh based low power quad-core processor. The four cores are clocked between 1.8 and 4 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading. The integrated GPU is clocked between 300 and 1,150 MHz. The SoC is manufactured in a 14nm+ FinFET process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.