Lenovo Yoga 500-14IBD-80N4013HGE
Specifications
Lenovo Yoga 500-14IBD-80N4013HGE (Yoga 500 Series)
Processor
Intel Core i3-5005U 2c/4t 2 x 2 GHz, Broadwell
Graphics adapter
Memory
8 GB
, DDR3L
Display
14.00 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 112 PPI, glossy: yes
Storage
128 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: SD/​SDHC/​SDXC/​MMC
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 21 x 340 x 235 ( = 0.83 x 13.39 x 9.25 in)
Battery
30 Wh Lithium-Polymer
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Additional features
Keyboard Light: no
Weight
1.8 kg ( = 63.49 oz / 3.97 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Yoga 500-14IBD-80N4013HGE
[Análisis] Lenovo Yoga 500-14IBD, sencillamente Increíble
Source: Mi Mundo Gadget Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Good touch panel; decent hardware; lightweight. Negative: No optical drive.
Single Review, online available, Medium, Date: 11/27/2016
Comment
Intel HD Graphics 5500: Integrated graphics card (GT2) in the Core processors of the Broadwell U-series (15 W TDP).