Lenovo Yoga 500-14IBD-80N400Y5GE
Specifications
Lenovo Yoga 500-14IBD-80N400Y5GE (Yoga 500 Series)
Processor
Intel Core i5-5200U 2c/4t 2 x 2.2 - 2.7 GHz, Broadwell
Graphics adapter
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel, glossy: yes
Weight
1.8 kg ( = 63.49 oz / 3.97 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
700 Euro
Price comparison
Average Score: 68% - average
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 500-14IBD-80N400Y5GE
68% Lenovo Yoga 500-14IBD
Source: Chip.de German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 07/21/2016
Comment
Intel HD Graphics 5500: Integrated graphics card (GT2) in the Core processors of the Broadwell U-series (15 W TDP).