Lenovo Ideapad 530S-14IKB-81EU00C6SP
Specifications
Lenovo Ideapad 530S-14IKB-81EU00C6SP (IdeaPad 530s Series)
Processor
Intel Core i5-8250U 4c/8t 4 x 1.6 - 3.4 GHz, Kaby Lake Refresh
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, IPS
Storage
256 GB SSD
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 16 x 323 x 223 ( = 0.63 x 12.72 x 8.78 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Additional features
Keyboard Light: yes
Weight
1.5 kg ( = 52.91 oz / 3.31 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 96% - very good
Average of 1 scores (from 6 reviews)
Reviews for the Lenovo Ideapad 530S-14IKB-81EU00C6SP
Source: Mi Mundo Gadget Spanish ES→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 02/01/2019
Rating: Total score: 96% features: 90% mobility: 90% workmanship: 100%
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; high portability; decent hardware; elegant design; good price.
Single Review, online available, Very Short, Date: 02/21/2019
Positive: Compact size; high portability; elegant design; good price; decent hardware.
Single Review, online available, Very Short, Date: 12/31/2018
Positive: Compact size; high portability; good price; nice design; metal case.
Lenovo Ideapad 530s-14IKBR (81EU00C6SP). Portátil 14,0" bien configurado con buen diseño (726 €)
Positive: Compact size; elegant design; good hardware; attractive price.
Ultraportátil 14": Lenovo Ideapad 530S-14IKB [81EU00C6SP]
Source: Putoinformatico Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; decent hardware; nice display; light weight; good price.
Single Review, online available, Short, Date: 10/17/2018
Comment
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i5-8250U: Kaby-Lake-Refresh based low power quad-core processor. The four cores are clocked between 1.6 and 3.4 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading. The integrated GPU is clocked between 300 and 1,100 MHz. The SoC is manufactured in a 14nm+ FinFET process. » Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.