Lenovo IdeaPad 3 14ITL6-82H7009FSP
Specifications
Lenovo IdeaPad 3 14ITL6-82H7009FSP (IdeaPad 3 14 Series)
Processor
Intel Core i5-1135G7 4c/8t 4 x 2.4 - 4.2 GHz, Tiger Lake-UP3
Memory
8 GB
, DDR4
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: no, 60 Hz
Storage
512GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 1 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: SD, USB-C
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 5.0
Size
height x width x depth (in mm): 19.9 x 324.2 x 215.7 ( = 0.78 x 12.76 x 8.49 in)
Battery
38 Wh Lithium-Ion, 2-cell
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet
Weight
1.41 kg ( = 49.74 oz / 3.11 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
530 Euro
Price comparison
Reviews for the Lenovo IdeaPad 3 14ITL6-82H7009FSP
[Análisis] Lenovo IdeaPad 3 14ITL6: Eficiencia a tu alcance
Source: Mi Mundo Gadget Spanish ES→EN Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 09/08/2021
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; light weight; powerful processor; attractive price.
Single Review, online available, Very Short, Date: 08/31/2021
Comment
i5-1135G7: A quad-core, mid-range processor of Tiger Lake product family designed for use in ultra-light laptops. The i5 is manufactured on Intel's second-gen 10 nm process marketed as SuperFin and features an 80 EU Iris Xe G7 iGPU. Core i5-1135G7 has a base clock speed of 2.4 GHz as long as it is allowed to consume 28 watts.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.