MSI Summit E16 Flip Evo A11UCT-028
Specifications
MSI Summit E16 Flip Evo A11UCT-028 (Summit E16 Series)
Processor
Intel Core i7-1195G7 4c/8t 4 x 2.9 - 5 GHz, Tiger Lake-UP3
Graphics adapter
NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU - 4 GB VRAM, Core: 1222.5 MHz, 40 W TDP, GDDR6
Memory
16 GB
, DDR4-4266
Display
16.00 inch 16:10, 2560 x 1600 pixel 189 PPI, Capacitive, native pen support, IPS, glossy: yes, 120 Hz
Storage
1TB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: microSD, 1 Fingerprint Reader
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 16.85 x 358.2 x 2588.4 ( = 0.66 x 14.1 x 101.91 in)
Battery
82 Wh Lithium-Polymer, 4-cell
Operating System
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p IR
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes, 24 Months Warranty
Weight
2 kg ( = 70.55 oz / 4.41 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 74% - average
Average of 5 scores (from 6 reviews)
Reviews for the MSI Summit E16 Flip Evo A11UCT-028
80% MSI Summit E16 Flip 2-in-1 laptop review
Source: Techradar English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 01/05/2022
Rating: Total score: 80%
MSI Summit E16 Flip Review
Source: Mobile Tech Review English Archive.org version
MSI’s 16” convertible Windows laptop has some enticing features like its QHD+ 120Hz wide gamut display supporting pen and touch, NVIDIA RTX 3050 / 3050 Ti graphics and a CNC aluminum chassis. The laptop has 360 degree hinges so it can transform into a large tablet, and it has goodies from the Intel 11th gen platform like a very fast PCIe4 SSD, Thunderbolt 4 and 2 USB-A Gen 2 ports. The laptop is available with 16GB or 32GB RAM, a 1 or 2TB SSD, fingerprint scanner and Killer Wi-Fi 6E.
Single Review, online available, Long, Date: 12/08/2021
70% MSI Summit E16 Flip review: Stepping up to compete
Source: Digital Trends English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 10/30/2021
Rating: Total score: 70%
Rating: Total score: 70%
Foreign Reviews
70% Test MSI Summit E16 Flip Evo : un bon convertible de 16 pouces
Source: Frandroid French FR→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 12/18/2021
Rating: Total score: 70% performance: 70% display: 80% mobility: 70% workmanship: 80%
80% Обзор ноутбука-трансформера MSI Summit E16 Flip
Source: DGL.ru RU→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 09/28/2022
Rating: Total score: 80%
Comment
i7-1195G7: Tiger Lake based quad-core processor for thin and light laptops and fastest UP3 (up to 28 Watt) CPU. Produced on the second-gen 10 nm Intel SuperFin process. Features a base clock from 1.3 GHz (configured at 12 W) up to 2.9 GHz (28 W). The Turbo can reach up to 5 GHz on a single core.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Google Logo Add as a preferred
source on Google
Devices from a different Manufacturer and/or with a different CPU
HP Spectre x360 16-f0035
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Tiger Lake i7-11390H
HP Spectre x360 16-f0008ca
Devices with the same GPU
Asus ROG Flow X13 GV301QC-K6001T
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R7 5800HS, 13.40", 1.3 kg
Asus ROG Flow Z13 GZ301ZC-LD027W
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 13.40", 1.18 kg
Devices with Same Screen Size and/or Weight
MSI Prestige 14 Flip AI+ D3MTG
Intel Graphics 4 Xe3 PTL, Panther Lake Ultra 9 386H, 14.00", 1.37 kg
MSI Prestige 16 Flip AI+ C3MTG (2026)
Intel Graphics 4 Xe3 PTL, Panther Lake Ultra 9 386H, 16.00", 1.66 kg
MSI Prestige 14 Flip AI+ 2026
Arc B390 Panther Lake iGPU, Panther Lake Ultra X7 358H, 14.00", 1.377 kg
MSI Summit 13 AI+ Evo A2VM
Arc 140V, Lunar Lake Core Ultra 7 258V, 13.30", 1.35 kg
MSI Summit A16 AI Plus A3HMTG
Radeon 880M, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 365, 16.00", 2.118 kg
MSI Summit E13 AI Evo A1M
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 13.30", 1.39 kg
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-P i7-1360P, 14.00", 1.59 kg
MSI Summit E16 Flip A13 VFT
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-P i7-1360P, 16.00", 2.1 kg
MSI Summit E13 Flip Evo A13MT
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-P i7-1360P, 13.40", 1.35 kg