Lenovo Yoga 730-15IKB
Specifications
Lenovo Yoga 730-15IKB
Lenovo Yoga 730-15IKB (Yoga 730-15 Series)
Processor
Intel Core i7-8550U 4c/8t 4 x 1.8 - 4 GHz, Kaby Lake Refresh
Graphics adapter
Memory
16 GB
, DDR4-2400, dual-channel, one RAM slot (occupied), 8 GB of RAM soldered-in
Display
15.60 inch 16:9, 3840 x 2160 pixel 282 PPI, capacitive, 10 finger multitouch, native pen support, BOE HF NV156QUM-N51, IPS, glossy: yes
Mainboard
Intel Kaby Lake-U iHDCP 2.2 Premium PCH
Storage
SK Hynix PC401 512GB M.2 (HFS512GD9TNG), 512 GB
, 415 GB free
Soundcard
Realtek ALC236 @ Intel Sunrise Point-LP PCH - High Definition Audiocontroller
Connections
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 17.2 x 360 x 249 ( = 0.68 x 14.17 x 9.8 in)
Battery
51.5 Wh, 4520 mAh Lithium-Ion, 11.4 V
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD
Primary Camera: 0.9 MPix
Additional features
Weight
1.89 kg ( = 66.67 oz / 4.17 pounds), Power Supply: 470 g ( = 16.58 oz / 1.04 pounds)
Price
1699 Euro
Price comparison
Average Score: 84.34% - good
Average of 8 scores (from 8 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 730-15IKB
82.7% Lenovo Yoga 730-15IKB (i7-8550U, GTX 1050, SSD, 4K) Convertible Review | Notebookcheck
100% Lenovo Yoga 730 15in Review: Your flexible friend
Source: Toptenreviews English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 01/03/2019
Rating: Total score: 100%
80% Lenovo Yoga 730 (15-inch) review: It's all about the 4K display
Source: Pocket Lint English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 12/10/2018
Rating: Total score: 80%
80% Lenovo Yoga 730 15in review: A mighty 4K 2-in-1 laptop
Source: It Pro English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 12/06/2018
Rating: Total score: 80%
80% Lenovo Yoga 730
Source: Trusted Reviews English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 09/06/2018
Rating: Total score: 80%
Foreign Reviews
Source: Xataka Spanish ES→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 07/11/2018
Rating: Total score: 79% performance: 93% display: 90% mobility: 70% workmanship: 88% ergonomy: 75%
92% Lenovo Yoga 730 (15IKB): per tutti gli usi
Source: Webnews.it Italian IT→EN Archive.org version
Positive: Decent speakers; nice dual cameras; smart stylus pen; long battery life.
Rating: Total score: 92% price: 92% performance: 91% workmanship: 95%
81% Lenovo Yoga 730-15IKB incelemesi
Source: Chip Online TR TR→EN Archive.org version
Rating: Total score: 81%
Review Lenovo Yoga 730 15 (Core i7-8550U, GTX 1050, ecran 4K)
Source: Giz.ro →EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 09/19/2018
Comment
i5-8550U: Kaby-Lake-Refresh based low power quad-core processor. The four cores are clocked between 1.8 and 4 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading. The integrated GPU is clocked between 300 and 1,150 MHz. The SoC is manufactured in a 14nm+ FinFET process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.