Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP
Specifications
Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP (Yoga 530 Series)
Processor
Intel Core i5-8250U 4c/8t 4 x 1.6 - 3.4 GHz, Kaby Lake Refresh
Graphics adapter
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, IPS, glossy: yes
Storage
256 GB SSD
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Size
height x width x depth (in mm): 17.6 x 328 x 229 ( = 0.69 x 12.91 x 9.02 in)
Weight
1.6 kg ( = 56.44 oz / 3.53 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP
Ultraportátil convertible 14": Lenovo Yoga 530-14IKB [81EK00FYSP]
Source: Putoinformatico Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; high mobility; decent hardware; good price.
Single Review, online available, Medium, Date: 11/29/2018
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Attractive design; good hardware; affordable price; decent processor; nice display.
Single Review, online available, Very Short, Date: 11/27/2018
Comment
Model:
Hands-on article by Ümit Yılmaz Güneş
The only concern here is the screen. Since it is bright and touch enabled, it can cause some usability issues either under direct sunlight or places with lots of light. The other disadvantage is the connectivity options. Since you get 1 USB 3 C and 2 USB 3 A ports, you are pretty limited and need to carry on a dongle to be connected to a screen, which is not very practical. On the other hand, being future proof means to have at least one USB 3.1 C connection, which is not present.
Hands-on article by Jagadisa Rajarathnam
Convertibles and 2-in-1 hybrid laptops seem to be gaining good tractions in the portable computer market these days. Taking advantage of the fame of their Yoga line with the hybrid laptops community, Lenovo has launched another new hybrid laptop for their Yoga line, the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP. As per the norm with other laptops in the Yoga line, this new laptop also offers the same flexibility in the ways you can use it - laptop mode, tablet mode, and presentation/display mode. Lenovo’s new 530-14IKBR-81EK00FYSP is equipped with an Intel Core i5-8250U of the Intel Kaby Lake range. The CPU has four processors that, thanks for Intel’s Turbo Boost technology, can clock at a frequency of 1.6 GHz to 3.4 GHz, and it has four cores and 8 logical threads (with the HyperThreading technology). It may not sound like much when compared with other laptops out there, but this ultra-portable laptop will still let the user to do mid to heavy processing tasks like casual video and image editing. The casual gamers may be disappointed to hear that the new Yoga convertible laptop doesn’t come with a separate graphics card. The Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP comes with the Intel UHD Graphics 620, an integrated card that comes built-in with the processor. However, casual gamers can try running low-intensive games like those casual indie games. AAA games and more demanding indie games will have trouble running, even at low settings. As for the display, the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP comes with an IPS FullHD touchscreen that supports multi-touch capabilities. The display is bright, brilliant and sensitive to touch, especially when used as a tablet.
To ensure that the user experiences a smooth and fluid system, Lenovo also equips the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP with 8 GB of RAM and a 256 GB SSD. This is a big plus point over the traditional hard disk drive that a lot of manufacturers still favor due to the lower cost of hardware. Users who want to expand their storage size may also opt to add a large SD memory card to it. Connectivity and port-wise, the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP comes with one USB Type-C port, two USB 3.0 ports, a dual-band WiFi and Bluetooth 4.1 combo, an HDMI output port, one audio/mic combo jack, and a four-in-one card reader. It also comes with an excellent fingerprint sensor, a great option to add more security to your laptop. They could have offered more ports. However, since this laptop is meant to be thin and lightweight, their port offering is actually quite sufficient. Measuring at 17.6 x 328 x 229 mm and weighing at about 1.6 kg, the Lenovo Yoga 530-14IKBR-81EK00FYSP is unfortunately not the thinnest and lightest convertible laptop that we have ever seen. However, for this price point, it does do what it sets out to do - offer more flexibility for those who don’t require bells and whistles with their laptop.
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i5-8250U: Kaby-Lake-Refresh based low power quad-core processor. The four cores are clocked between 1.6 and 3.4 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading. The integrated GPU is clocked between 300 and 1,100 MHz. The SoC is manufactured in a 14nm+ FinFET process. » Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.