Lenovo Ideapad 120S-11IAP-81A400EBSP
Specifications
Lenovo Ideapad 120S-11IAP-81A400EBSP (Ideapad 120s Series)
Processor
Intel Celeron N3350 2c/2t 2 x 1.1 - 2.4 GHz, Apollo Lake
Graphics adapter
Memory
2048 MB
Display
11.60 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 135 PPI, TN, glossy: no
Storage
32 GB eMMC
Connections
3 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Size
height x width x depth (in mm): 18 x 288 x 201 ( = 0.71 x 11.34 x 7.91 in)
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.2 kg ( = 42.33 oz / 2.65 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Reviews for the Lenovo Ideapad 120S-11IAP-81A400EBSP
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; light weight; low price; high portability.
Single Review, online available, Very Short, Date: 03/08/2019
Comment
Non demanding games should be playable with these graphics cards.
Celeron N3350: An Apollo Lake family, dual-core, ultra-low-power processor (SoC) that saw the light of day in 2016. Its two cores run at 1.1 GHz to 2.4 GHz; these are not Hyper-Threading-enabled meaning there are no additional threads. This chip has a fairly competent integrated graphics solution, the Intel HD Graphics 500, and eats very little (~6 W). The Celeron N3350 is based on the Goldmont CPU microarchitecture that came to replace Silvermont (2013), bringing with it several welcome improvements. The CPU is Secure Boot-compatible; technically, it will have no issue running 64-bit Windows 11. The average N3350 in our database is just as fast as the venerable Intel Core 2 Duo SU7300 is in multi-thread loads; the two cores of this Celeron trail behind a single core of any half-decent CPU such as the Intel Core i3-7130U.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Google LogoAdd as a preferred source on Google
Mail Logo
Similar devices with the Same Specs
Similar devices from a different Manufacturer
Devices from the same Manufacturer
Lenovo Legion Tab Gen 5
Adreno 840, Snapdragon 8 SD 8 Elite Gen 5, 8.80", 0.36 kg
Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 Intel
RTX PRO 500 Blackwell Generation Laptop, Arrow Lake Ultra 7 265H, 16.00", 1.82 kg