Huawei MateBook D 14-53010GXL
Specifications
Huawei MateBook D 14-53010GXL
Huawei MateBook D 14-53010GXL (MateBook D 14 Series)
Processor
AMD Ryzen 5 2500U 4c/8t 4 x 2 - 3.6 GHz, Zen
Memory
8 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: no
Storage
256 GB SSD
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 15.8 x 323 x 221 ( = 0.62 x 12.72 x 8.7 in)
Battery
57.4 Wh, 7565 mAh
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Weight
1.45 kg ( = 51.15 oz / 3.2 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 78% - good
Average of 1 scores (from 4 reviews)
Reviews for the Huawei MateBook D 14-53010GXL
¡Chollo! Huawei Matebook D 14. Portátil 14,0" con AMD Ryzen 5 2500U y muy buen diseño (599 €)
Source: Ofertaman Spanish ES→EN Archive.org version
Positive: Compact size; high portability; attractive design; good price.
Single Review, online available, Very Short, Date: 05/13/2019
Recensione Huawei MateBook D Ryzen 5 2500U, costa meno ma non si sente
Source: HDblog.it Italian IT→EN Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 07/14/2019
78% [Recenzja] Huawei Matebook D14 – jeden z najbardziej opłacalnych laptopów?
Source: Android.com.pl Turkish PL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 03/12/2019
Rating: Total score: 78% performance: 70% display: 70% mobility: 80%
Huawei MateBook D - test kompaktowego laptopa z technologią AMD
Source: Komputerswiat Turkish PL→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 06/15/2019
Comment
AMD Vega 8: Integrated graphics card of the Ryzen APUs based on the Vega architecture with 8 CUs (= 512 shaders) and a clock of up to 1100 MHz.
R5 2500U: Mobile APU that integrates four Zen cores clocked at 2 to 3.6 GHz. The TDP is configurable between 12 to 25 Watt (15 W nominal) and the integrated Radeon RX Vega 8 is clocked at up to 1100 MHz.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.