Medion Life S5004-MD99707
Specifications
Medion Life S5004-MD99707
Medion Life S5004-MD99707 (Life Series)
Processor
Qualcomm Snapdragon 415 MSM8929 8c/8t 8 x 1.4 GHz, Cortex-A53
Graphics adapter
Memory
1024 MB
Display
5.00 inch 16:9, 1280 x 720 pixel 294 PPI, IPS, glossy: yes
Storage
16 GB eMMC Flash, 16 GB
Connections
1 USB 2.0, Audio Connections: 3.5 mm, Card Reader: microSD
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 8 x 143 x 72 ( = 0.31 x 5.63 x 2.83 in)
Battery
2320 mAh Lithium-Ion
Operating System
Android 5.1 Lollipop
Camera
Primary Camera: 13 MPix Flash, autofocus
Secondary Camera: 5 MPix
Additional features
McAfee Anti-virus, MEDION OTA, 24 Months Warranty
Weight
128 g ( = 4.52 oz / 0.28 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
200 Euro
Price comparison
Average Score: 70% - average
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Medion Life S5004-MD99707
70% Von Haus aus geschützt
Source: Android Mag German DE→EN Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 06/17/2016
Rating: Total score: 70%
Comment
Model: Medion is a German consumer electronics company which mainly produces computers and notebooks. However, the company also makes smartphones, tablet computers, digital cameras, TVs, household electronic products and fitness equipment, which also have good reviews. The Life S5004-MD99707 is an affordable but decent smartphone. Its outer shell from polycarbonate with a chic metal frame. It measures at 72 x 143 x 8 mm (W x H x D) and weighs approximately 128 g, which is relatively thin and light when compared to similar sized phones. On the left side, there are a micro SD tray and the volume rocker buttons, which look like they were taken out of older generation Samsung devices. A single piece controls the up-down function rather than 2 independent pieces. On the right side, there are the power button and a SIM card tray. The 3.5 mm headphone jack sits on the top side and the bottom side houses the micro USB port with speakers on both of its sides. The antennas run at both sides and the bottom part of the phone. Its rounded edges and silver lining around the top glass piece gives it a slightly premium look.
Hands-on article by Jagadisa Rajarathnam
Qualcomm Adreno 405: Integrated graphics card for ARM based SoCs. Depending on the used SoC the clock rate is around 500 MHz and features 48 unified shaders.
Only some 3D games with very low demands are playable with these cards.
415 MSM8929: Mid-range ARM-SoC with 8 CPU cores (64-Bit Cortex-A53 with up to 1.4 GHz)» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Google LogoAdd as a preferred source on Google
Mail Logo
Similar devices from a different Manufacturer
Alcatel X1
Adreno 405
Devices from a different Manufacturer and/or with a different CPU
Huawei Y6 Pro 2017
Adreno 405, Snapdragon 425
Kyocera DuraForce Pro
Adreno 405, Snapdragon 617 MSM8952
ZTE Blade Velocity
Xiaomi Redmi 4A