Lenovo Yoga 720-12IKB-81B5003QUS
Specifications
Lenovo Yoga 720-12IKB-81B5003QUS (Yoga 720-12 Series)
Processor
Intel Core i3-7100U 2c/4t 2 x 2.4 GHz, Kaby Lake
Graphics adapter
Memory
4 GB
, DDR4 2133 MHz (Onboard)
Display
12.50 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 176 PPI, Capacitive, IPS, glossy: yes
Mainboard
Intel Kaby Lake-U Premium PCH
Storage
128 GB NVMe, 128 GB
Connections
1 USB 3.0 / 3.1 Gen1, Audio Connections: 3.5mm, 1 Fingerprint Reader, 1 USB Type C (DP+USB 3.0)
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 15.75 x 293 x 203 ( = 0.62 x 11.54 x 7.99 in)
Battery
, Battery runtime (according to manufacturer): 8 h
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, 12 Months Warranty
Weight
1.15 kg ( = 40.57 oz / 2.54 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
700 Euro
Price comparison
Average Score: 76.8% - good
Average of 5 scores (from 5 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 720-12IKB-81B5003QUS
84% Lenovo Yoga 720 12″ review: A small laptop that’s lightweight and capable
Source: Techaeris English Archive.org version
Single Review, online available, Short, Date: 01/31/2018
Rating: Total score: 84% price: 85% performance: 95% display: 80% mobility: 95% workmanship: 80%
70% Lenovo Yoga 720 (12.5-Inch) Review and Ratings
Source: Computer Shopper English Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 01/30/2018
Rating: Total score: 70%
90% Lenovo Yoga 720 (12”) Review: The Best for Less
Source: Gotta Be Mobile English Archive.org version
A solid mid-range PC doesn’t need every feature more expensive PCs have. It needs the features and hardware that make the most impact. That the delicate balance that Lenovo manages with the Lenovo Yoga 720 (12”).
Single Review, online available, Medium, Date: 12/19/2017
Rating: Total score: 90%
60% Lenovo Yoga 720 (12-Inch)
Source: PC Mag English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 12/08/2017
Rating: Total score: 60%
80% Lenovo Yoga 720 (12-inch) Review
Source: Laptop Mag English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 11/28/2017
Rating: Total score: 80%
Comment
Intel HD Graphics 620: Integrated GPU (GT2) found on some Kaby-Lake CPU models (15 W ULV series).
i3-7100U: Kaby-Lake based SoC with two CPU cores clocked at 2.4 GHz (no Turbo Boost), HyperThreading and manufactured with an improved 14nm process.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.