Lenovo Ideapad S145-15IWL-81MV00URLT
Specifications
Lenovo Ideapad S145-15IWL-81MV00URLT (Ideapad S145 Series)
Processor
Intel Core i3-8145U 2c/4t 2 x 2.1 - 3.9 GHz, Whiskey Lake-U
Graphics adapter
Memory
4 GB
, DDR4-2400 (onboard)
Display
15.60 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 141 PPI, TN LED, glossy: no
Storage
128 GB NVMe, 128 GB
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: SD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2
Size
height x width x depth (in mm): 19.9 x 362 x 252 ( = 0.78 x 14.25 x 9.92 in)
Battery
30 Wh Lithium-Ion
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: 0.3MP
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: no, 24 Months Warranty
Weight
1.85 kg ( = 65.26 oz / 4.08 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price comparison
Average Score: 62% - poor
Average of 1 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Lenovo Ideapad S145-15IWL-81MV00URLT
62% Lenovo Ideapad S145 Review
Source: Think Digit English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 10/11/2019
Rating: Total score: 62% price: 67% performance: 62% workmanship: 56%
Foreign Reviews
Lenovo Ideapad S145: sự lựa chọn đáng giá dành cho sinh viên
Source: FPT shop VN→EN Archive.org version
Positive: Good price; decent hardware; beautiful display; comfortable keyboard; nice performance.
Single Review, online available, Short, Date: 12/06/2019
Comment
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i3-8145U: Whiskey Lake based low power dual-core processor (technically identical to Kaby Lake but produced in a further improved 14nm++ process). The two cores are clocked between 2.1 and 3.9 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.