Lenovo Ideapad S145-14IWL-81MU0089GE
Specifications
Lenovo Ideapad S145-14IWL-81MU0089GE (Ideapad S145 Series)
Processor
Intel Core i3-8145U 2c/4t 2 x 2.1 - 3.9 GHz, Whiskey Lake-U
Graphics adapter
Memory
8 GB
, DDR4-2400
Display
14.00 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 112 PPI, TN LED, glossy: no
Storage
256 GB NVMe, 256 GB
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 4 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: SD
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2
Size
height x width x depth (in mm): 19.9 x 327 x 241 ( = 0.78 x 12.87 x 9.49 in)
Battery
30 Wh Lithium-Ion, Battery runtime (according to manufacturer): 5.5 h
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: 0.3MP
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, 24 Months Warranty
Weight
1.6 kg ( = 56.44 oz / 3.53 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
500 Euro
Price comparison
Reviews for the Lenovo Ideapad S145-14IWL-81MU0089GE
Lenovo IdeaPad S145 Review
Source: Yugatech English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 11/14/2019
Foreign Reviews
Lenovo Ideapad S145-14IIL NVMe and Ram Upgrade
Source: [link] Archive.org version
Support, online available, Long, Date: 02/16/2022
Trên tay bộ 3 Lenovo IdeaPad S145, S340, S540 tại Việt Nam
Source: Nghenhin Vietnam VN→EN Archive.org version
Positive: Beautiful design; solid workmanship; high mobility; attractive price.
Comparison, online available, Short, Date: 05/31/2019
Comment
Intel UHD Graphics 620: Integrated GPU (GT2, 24 EUs) found on some Kaby-Lake-Refresh CPU models (15 W ULV series). Technically identical to the previous Kaby-Lake GPU called HD Graphics 620.
i3-8145U: Whiskey Lake based low power dual-core processor (technically identical to Kaby Lake but produced in a further improved 14nm++ process). The two cores are clocked between 2.1 and 3.9 GHz (Turbo Boost) and support HyperThreading.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.