Lenovo Chromebook C340-11-81TA000GGE
Specifications
Lenovo Chromebook C340-11-81TA000GGE (Chromebook C340 Series)
Processor
Intel Celeron N4000 2c/2t 2 x 1.1 - 2.6 GHz, Gemini Lake
Graphics adapter
Memory
4 GB
, DDR4-2400
Display
11.60 inch 16:9, 1366 x 768 pixel 135 PPI, Capacitive, IPS, glossy: yes
Storage
64 GB eMMC Flash, 64 GB
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 2 DisplayPort, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: microSD, 2 x USB-C
Networking
Intel Wireless-AC 9560 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 5.0
Size
height x width x depth (in mm): 17.9 x 290 x 208 ( = 0.7 x 11.42 x 8.19 in)
Battery
42 Wh Lithium-Ion, Battery runtime (according to manufacturer): 10 h
Operating System
Google Chrome OS
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, 24 Months Warranty
Weight
1.24 kg ( = 43.74 oz / 2.73 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
350 Euro
Price comparison
Average Score: 84.25% - good
Average of 4 scores (from 10 reviews)
Reviews for the Lenovo Chromebook C340-11-81TA000GGE
90% Lenovo Chromebook C340 (11.6") review: This pretty laptop is practically perfect for the price
Source: Android Central English Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 10/09/2020
Rating: Total score: 90%
Single Review, online available, Medium, Date: 03/30/2020
Rating: Total score: 90%
Lenovo Chromebook C340 review: You get what you pay for
Source: Android Authority English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 03/24/2020
67% Lenovo Chromebook C340-11 review: Budget-friendly 2-in-1 for school basics
Source: CNet English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 02/03/2020
Rating: Total score: 67% performance: 70% mobility: 70% workmanship: 60%
Single Review, online available, Long, Date: 01/24/2020
Lenovo Chromebook C340 Review: The Best Chromebook On A Budget
Source: Chrome Unboxed English Archive.org version
Lenovo C340 (11″) Chromebook review: Just the basics
Source: Talk Android English Archive.org version
Rating: Total score: 90%
Comment
Non demanding games should be playable with these graphics cards.
Celeron N4000: Low power dual-core SoC from the Gemini Lake series for designed for afforable laptops. Runs at 1.1 GHz to 2.6 GHz and integrates a DirectX 12 capable graphics adapter.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.