Dell Inspiron 15R-1847MRB
Specifications
Dell Inspiron 15R-1847MRB
Dell Inspiron 15R-1847MRB (Inspiron 15R Series)
Processor
Intel Core i3-380M 2c/4t 2 x 2.5 GHz, Arrandale
Display
15.60 inch 16:9, 1366 x 768 pixel, glossy: yes
Weight
2.7 kg ( = 95.24 oz / 5.95 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
800 Euro
Price comparison
Average Score: 70% - average
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Dell Inspiron 15R-1847MRB
70% Dell Inspiron 15R-1847MRB
Source: PC Mag English Archive.org version
Single Review, online available, Very Short, Date: 01/28/2011
Rating: Total score: 70%
Comment
Series:
The Dell Inspiron 15R-5521 was built to be cost and energy efficient. Dell offers this model in a few different configurations, ranging from a Core i3-3217U to Core i5-3317U for better performance. In terms of graphics, models are equipped with Intel's integrated graphics up to the powerful AMD Radeon HD 8730M. Regardless of your configuration, it is a cheap laptop. The sturdy case is mainly made from plastics and the 1366X768 display is satisfactory. With 2.2 kg, the laptop is surprisingly light for a 15 inch laptop and its size seems compact and space saving. A fun feature is that the laptop is optionally available in pink, red, silver or blue.
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics: Onboard graphics card that is built in the new Arrandale CPUs (Core i3 / i5 / i7 Dual Cores). Depending on the model and Turbo Boost, the GMA HD is clocked between 166 and 766 MHz.
Only some 3D games with very low demands are playable with these cards.
380M: The Core i3-380M is a fast clocked Core i3. The TurboBoost, AES, VTd, and Trusted Execution functions are deactivated in the i3-series. Therefore, it always clocks with max. 2.53 GHz (of course Speedstep is included). Thanks to Hyperthreading, 4 threads can be processed simultaneously. An integrated graphics card (GMA HD) and a DDR3 memory controller are also included in the package.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.