MSI GE70-2OE-017US
Specifications
MSI GE70-2OE-017US
MSI GE70-2OE-017US (GE70 Series)
Processor
Intel Core i7-4700MQ 4c/8t 4 x 2.4 - 3.4 GHz (Intel Core i7)
Display
17.30 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel, glossy: no
Weight
2.7 kg ( = 95.24 oz / 5.95 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
1400 Euro
Price comparison
Average Score: 70% - average
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the MSI GE70-2OE-017US
70% MSI GE70 2OE-017US Review
Source: Computer Shopper English Archive.org version
Single Review, online available, Long, Date: 08/15/2013
Rating: Total score: 70%
Comment
NVIDIA GeForce GTX 765M SLI: Two GeForce GTX 765M graphics cards in SLI combination.
Intel Core i7: The Intel Core i7 for laptops is based on the LG1156 Core i5/i7 CPU for desktops. The base clock speed of the CPUs is relatively low, but because of a huge Turbo mode, the cores can dynamically overclock to up to 3.2 GHz (920XM). Therefore, the CPU can be as fast as high clocked dual-core CPUs (using single threaded applications) but still offer the advantage of 4 cores. Because of the large TDP of 45 W / 55 W, the CPU is only intended for large laptops.
4700MQ: Haswell-based quad-core processor clocked at 2.4 GHz with Turbo Boost support up to 3.4 GHz. Offers an integrated HD Graphics 4600 GPU and a dual channel DDR3 memory controller.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Google Logo Add as a preferred
source on Google
Devices with the same GPU and/or Screen Size
Aorus X7
GeForce GTX 765M SLI, Core i7 4700HQ, 3.25 kg
Schenker XMG P723
GeForce GTX 765M SLI, Core i7 4800MQ, 4.35 kg
Devices with Same Screen Size and/or Weight
MSI Katana 15 HX B14WGK, i7-14650HX
GeForce RTX 5070 Laptop, Raptor Lake-HX i7-14650HX, 15.60", 2.4 kg
MSI Katana 15 HX B14WFK
GeForce RTX 5060 Laptop, Raptor Lake-HX i7-14650HX, 15.60", 2.4 kg
MSI Cyborg 15 B2RWEKG
GeForce RTX 5050 Laptop, Raptor Lake-H Core 7 240H, 15.60", 2.22 kg
MSI Vector A16 HX A8W
GeForce RTX 5070 Ti Laptop, Dragon Range R9 7945HX, 16.00", 2.7 kg
MSI Crosshair A16 HX D8WGKG
GeForce RTX 5070 Laptop, Dragon Range R9 8940HX, 16.00", 2.5 kg
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG
GeForce RTX 5090 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 285HX, 18.00", 3.6 kg
MSI Vector 17 HX AI A2XWJG
GeForce RTX 5090 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 17.00", 3 kg
MSI Katana 15 HX B14WGK
GeForce RTX 5070 Laptop, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 15.60", 2.4 kg
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG
GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 16.00", 2.1 kg
MSI Katana 15 HX B14WEK
GeForce RTX 5050 Laptop, Raptor Lake-HX i7-14650HX, 15.60", 2.4 kg
MSI Stealth A16 AI+ A3XWGG
GeForce RTX 5070 Laptop, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 16.00", 2.1 kg
MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG
GeForce RTX 5060 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 285HX, 16.00", 2.5 kg
MSI Creator A16 AI+ A3XVFG
GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 365, 16.00", 2.1 kg
MSI Stealth 18 HX AI A2XWJG
GeForce RTX 5090 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 18.00", 2.89 kg
MSI Crosshair 17 HX AI D2XWGKG
GeForce RTX 5070 Laptop, Arrow Lake Ultra 7 255HX, 17.00", 2.8 kg
MSI Stealth A16 AI+ A3XWHG
GeForce RTX 5070 Ti, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 16.00", 2.1 kg
MSI Raider A18 HX A9WJG
GeForce RTX 5090 Laptop, Dragon Range R9 9955HX3D, 18.00", 3.6 kg
MSI Crosshair 16 HX AI D2XWGKG
GeForce RTX 5070 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 16.00", 2.5 kg
MSI Thin 15 B13VE, i5-13420H
GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i5-13420H, 15.60", 1.86 kg
MSI Titan 18 HX AI A2XWIG
GeForce RTX 5080 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 285HX, 18.00", 3.6 kg
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG, Ultra 9 275HX
GeForce RTX 5070 Ti Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 16.00", 2.7 kg
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG
GeForce RTX 5080 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 17.00", 2.89 kg
MSI Stealth A18 AI+ A3XWHG
GeForce RTX 5070 Ti Laptop, Strix / Gorgon Point Ryzen AI 9 HX 370, 18.00", 2.89 kg
MSI Vector A18 HX A9WIG
GeForce RTX 5080 Laptop, Dragon Range R9 9955HX, 18.00", 3.6 kg
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG
GeForce RTX 5080 Laptop, Arrow Lake Ultra 9 275HX, 16.00", 2.7 kg
MSI Katana 15 B13VGK, i7-13700H
GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 2.25 kg
MSI Raider 18 HX AI A2XWIG