Dell Inspiron 1564-6980CRD
Specifications
Dell Inspiron 1564-6980CRD
Dell Inspiron 1564-6980CRD (Inspiron 15 Series)
Processor
Intel Core i3-330M 2c/4t 2 x 2.1 GHz, Arrandale
Display
15.60 inch 16:9, 1366 x 768 pixel, glossy: yes
Weight
2.4 kg ( = 84.66 oz / 5.29 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Price
500 Euro
Price comparison
Average Score: 60% - poor
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Dell Inspiron 1564-6980CRD
60% Dell Inspiron i1564-6980CRD
Source: CNet English Archive.org version
Single Review, online available, Medium, Date: 03/01/2010
Rating: Total score: 60%
Comment
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics: Onboard graphics card that is built in the new Arrandale CPUs (Core i3 / i5 / i7 Dual Cores). Depending on the model and Turbo Boost, the GMA HD is clocked between 166 and 766 MHz.
Only some 3D games with very low demands are playable with these cards.
330M:
The Core i3-330M is a slower clocked 350M and therefore also lacks the Turbo Boost feature and clocks with max. 2.13 GHz. Thanks to Hyperthreading, 4 threads can be processed simultaneously. An integrated graphics card (GMA HD 3150) and a DDR3 memory controller are also included in the package.